

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| Height | 2.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 2 Ω |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Zener Voltage | 6.2 V |
| Element Configuration | Single |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Schedule B | 8541100050 |
| Power Dissipation | 3 W |
| Test Current | 60.5 mA |
| Zener Current | 241 mA |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 200 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 151
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15475
Ext.Price$0.15475
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15475 | $0.15475 |
| 10 | $0.13768 | $1.37680 |
| 50 | $0.12250 | $6.12500 |
| 100 | $0.10636 | $10.63600 |
| 500 | $0.09234 | $46.17000 |
| 1000 | $0.08883 | $88.83000 |
| 3000 | $0.08546 | $256.38000 |
| 5000 | $0.08075 | $403.75000 |
